Проєкти, що реалізуються в науково-дослідному центрі імені Антонія Годинки, у кількох напрямах пов’язані з програмою угорської мови Угорської академії наук

Із моменту свого заснування Інститут мовознавчих досліджень імені Антонія Годинки взяв участь у численних наукових проєктах. Серед них були й такі види діяльності, що тісно пов’язані з довгостроковою мовною політикою та дослідницькою стратегією Угорської академії наук (МТА).

У 2024 році МТА ухвалила заяву, в якій детально окреслено ті напрями досліджень, на які планується робити акцент задля розуміння та вивчення багатогранного використання та особливостей угорської мови. Дослідницька програма включає низку проєктів, передусім за співпрацею Центру мовознавчих досліджень. Із цією стратегією на кількох рівнях пов’язані дослідження, що стосуються використання угорської мови на Закарпатті, які проводяться в науково-дослідному центрі імені Антонія Годинки. Серед реалізованих і поточних досліджень, які особливо відповідають стратегії МТА, варто виокремити наступні:

  • Угорський національний корпус текстів — метою програми є створення корпусу текстів, який, наскільки це можливо, репрезентативно охоплює характерні вияви сучасної угорської мови. З цією метою корпус включає тексти з шести стильових пластів: преса, наука, художня література, офіційне мовлення, особисте листування, усне мовлення. Окрім угорської мови в Угорщині, він містить п’ять регіональних варіантів, що демонструють і мовне використання угорців за межами країни.
  • Програма Угорського національного реєстру топонімів — метою програми є збирання історичних угорських географічних назв у Карпатському басейні та їх впорядкування в базу даних, що сприяє розвитку краєзнавчих досліджень. Програму координує Університет Дебрецена.
  • Завдання програми угорської термінологічної стратегії полягає в координації діяльності мережі Termini (віртуальної мережі мовознавців, які працюють на угорськомовних територіях Карпатського басейну) та створенні безкоштовної, восьмимовної бази даних. Це сприятиме гармонізації фахової мови освіти в усьому Карпатському регіоні.

Про хід реалізації останньої з вищезгаданих програм науково-дослідного центру імені Антонія Годинки регулярно публікує актуальні новини на своєму сайті.